Mieszkania dawniej i dziś

Mieszkania dawniej i dziś

 

Branża budowlana rozwija się na świecie w zasadzie od kilku tysięcy lat. Archeologowie udowadniają, że pierwsi ludzie prowadzący nawet koczowniczy tryb życia budowali schronienia, które dziś na dobrą sprawę można byłoby nazwać domem. Osiadły tryb życia zrewolucjonizował z kolei myślenie o tym, jak powinien ów dom wyglądać. Dzięki badaniom wiemy, z jakich materiałów budowano pierwsze domy oraz w jaki sposób chroniono je na przykład przed dzikimi zwierzętami czy innymi ludźmi. Na przestrzeni dziejów budowane mieszkania i domu znacznie się oczywiście od siebie odróżniały. Z upływem czasu pojawiały się przecież nowoczesne technologie oraz nowe materiały, z których można było budować schronienia. Warto wiedzieć co nieco o tym, jak mieszkano dawniej, ponieważ jest to wiedza nie tyle bardzo potrzebna, co przede wszystkim niezwykle interesująca. Szczególnie wtedy, gdy zestawi się ze sobą skrajne schronienia człowieka – jaskinie pochodzące z epoki paleolitu oraz mieszkania deweloperskie pochodzące oczywiście z dwudziestego pierwszego wieku, bo wtedy inwestorzy na dobre rozpoczęli swoją działalność (nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie).

Paleolit – epoka kamienia łupanego i pierwszych mieszkań

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, o pierwszych mieszkaniach możemy mówić już w kontekście paleolitycznych jaskiń, w których chroniły się pierwsze formy przedludzkie potrafiące – co bardzo istotne – wytwarzać prymitywne narzędzia takie jak otoczaki czy pięściaki. Fakty archeologiczne pozwalają więc przypuszczać, że protoplaści człowieka rozumieli, czym jest schronienie i jakie zalety posiada. Warto więc bez wahania stwierdzić, że pierwsze domy powstawały już około 2,5 mln lat temu. Oczywiście o bardziej konkretnych formach mieszkań możemy mówić dopiero przy epoce mezolitu. Osiadły tryb życia człowieka spowodował, że był on w stanie budować pierwsze szałasy i lepianki. Oprócz tego warto wspomnieć o zbieractwie, łowiectwie i rybołówstwie, które pomagały zdobywać pożywienie na danym terytorium. W mezolicie rozwijało się również rolnictwo. Udomowiano pierwsze zwierzęta, takie jak owce czy świnie, dzięki czemu osiadły tryb życia był w ogóle możliwy. Wszystkie wymienione czynniki z całą pewnością przyczyniały się do doskonalenia umiejętności budowlanych pierwszych ludzi.

Pierwsze izby, chaty i bloki mieszkalne

masterminvest

Pierwsze domy z prawdziwego zdarzenia powstawały w epoce następnej, czyli w neolicie. Były to budynki jednoizbowe. Warto jednak zaznaczyć, że już w epoce brązu i żelaza pojawiały się domy trzyizbowe. Przykładem jest chociażby osada znajdująca się w Biskupinie. Konstrukcje budowano głównie z gliny, drewna i kamienia. Wykorzystywano także gałęzie. Okres średniowiecza to przede wszystkim warowne zamki oraz chaty. W przypadku tych ostatnich głównym budulcem stało się oczywiście drewno. Na przełomie trzynastego i czternastego wieku drewno powoli zaczęto zastępować ścianami murowanymi. Przełomem w budownictwie mieszkaniowym okazał się gotyk oraz renesans. W epoce gotyckiej pojawiły się kilkukondygnacyjne kamienice. Warto przy tym wspomnieć, iż na parterze znajdowały się różnego rodzaju warsztaty i sklepy. Coraz częściej zaczęto zwracać uwagę na aspekty estetyczne budowanych obiektów. Z okresu renesansu pochodzą pierwsze zdobione fasady i piękne okna. W baroku pojawiają się miejskie rezydencje, które charakteryzują się dużą estetyką elewacji zewnętrznych. Co ciekawe, budownictwo jednorodzinne pojawiło się już w siedemnastym wieku, w Anglii. Tak zwane masowe budownictwo mieszkalne pojawiło się z kolei dopiero na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. O budowwnictwie czynszowym można mówić już w osiemnastym wieku, jednakże tego rodzaju obiekty spotykano już w starożytności, na przykład w Grecji czy Rzymie.

Budynki jednorodzinne i wielorodzinne

Współcześnie popularność zdobywają zarówno budynki jednorodzinne, jak i budynki wielorodzinne. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tym drugim, ponieważ mieszkania w blokach mają swoją interesującą historię do opowiedzenia. Pomysł na zapoczątkowanie budownictwa masowego zainicjował francuski architekt Le Corbusier urodzony pod koniec lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Ówcześnie jego pomysły były bardzo innowacyjne, ponieważ projektowane bloki przeznaczał dla tysięcy osób w kontekście jednej budowy. Nie można oczywiście powiedzieć, że jego pomysł nie został zrealizowany. Wystarczy wspomnieć chociażby o polskich osiedlach budowanych w Polsce po drugiej wojnie światowej. Wielkie, szare płyty wieżowców są charakterystyczne dla wielu osiedli większych miast. Dzisiaj budownictwo mieszkaniowe opiera się w dużej mierze na inwestycjach osiedli bloków mieszkalnych, jednak z całą pewnością mieszkań w poszczególnym bloku jest o wiele mniej.

Współczesne mieszkania deweloperskie

nieruchomości

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach pojawili się inwestorzy, którzy przeznaczają wolne środki na budowę mieszkań deweloperskich. Zainteresowanie takimi miejscami z roku na rok rośnie, ponieważ współczesne rodziny oczekują wysokiego standardu i zapewnionego bezpieczeństwa. W ostatnim czasie rynek pierwotny nieruchomości został zaopatrzony w nowe propozycje, które – co bardzo ważne – rozchodzą się jak ciepłe bułeczki w piekarni. Gdzie firmy oraz inwestorzy najczęściej realizują swoje projekty? Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie Poznań z całą pewnością wyróżnia się pod względem standardu tworzonych lokali w ostatnim czasie. Na uwagę zasługuje także stolica oraz – co ciekawe – miejscowości położone w pobliżu morza. Warto zaznaczyć, że tworzone budynki pod względem wyglądu różnią się od siebie. Przynajmniej, jeśli mowa o elewacji zewnętrznej. Jest to przede wszystkim zasługa różnych firm architektonicznych, które w dużej mierze stawiają na jakość, innowacyjność oraz oryginalność projektowanych bloków mieszkalnych. Wydaje się więc, że zmiany w budownictwie mieszkalnym na przestrzeni 2,5 mln lat są naprawdę ogromne.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.