Muzyka a rozwój dziecka

Muzyka a rozwój dziecka

Wszyscy wiemy, ze muzyka wpływa pozytywnie na nasz nastrój, okazuje się jednak że za jej pomocą możemy stymulować także rozwój naszych dzieci, a także rozwijać ich wrodzone talenty!

Dziecko już w łonie matki od 16 tygodnia ciąży słyszy bicie serca mamy, jej głos i inne dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto już wtedy słuchać harmonijnych dźwięków tak, aby dziecko odczuwało spokój i harmonię. Dzięki odpowiednio dobranej muzyce niemowlę będzie bardziej kreatywne, zdolne i spokojne. Dziecko słuchające już w brzuchu mamy dźwięków muzyki rodzi się z większą liczbą komórek nerwowych oraz połączeń nerwowych między obiema półkulami.

Badania amerykańskich naukowców potwierdzają, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Niezwykle ważne jest więc to, jakiej muzyki w dzieciństwie słuchają nasze dzieci, ponieważ ma to wpływ na całe ich późniejsze życie. Odpowiednio dobrana muzyka pobudza w dziecku kreatywność i sprawia, ze dziecko szybciej zapamiętuje i uczy się. Z muzycznym akompaniamentem dzieci łatwiej uczą się czytać i pisać, mają także większą motywację do nauki. Polecane są przede wszystkim utwory Mozarta, chorał gregoriański i muzyka baroku – Bach, Vivaldi, Telemann, Strauss, ponieważ skutecznie harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu.
Muzyka Mozarta ma przejrzystą formę o wyraźnej strukturze, rytmie i harmonii, które ułatwiają koncentrację i sprzyjają zapamiętywaniu. Muzyka ta obniża liczbę uderzeń serca, działa więc na dziecko wyciszająco, pobudza system immunologiczny i sprawia, że organizm znajduje się w stanie idealnym do uczenia się Jeżeli dzieci nie przepadają za muzyką klasyczną warto puszczać z odtwarzaczy odgłosy natury – śpiew ptaków, szum wodospadu, potoku górskiego czy morskich fal. Muzyka towarzyszyć może dziecku niemal cały czas – w trakcie nauki, zabawy czy snu.

Jeżeli nasze dziecko pokocha muzykę warto pomyśleć o tym, czy doskonałym rozwiązaniem dla niego nie będzie zapisanie go do szkoły muzycznej. Szkoły muzyczne w Polsce są na niezwykle wysokim poziomie i umożliwiają uczniom zarówno naukę w trybie dziennym,jak i wieczorowym. Szeroki wachlarz zajęć sprawia, że dziecko nie będzie narzekało na brak alternatyw i znajdzie się w środowisku, które podobnie jak on wyraża dużą wrażliwość artystyczną.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.