Na jaki wkład kominkowy się zdecydować?

Na jaki wkład kominkowy się zdecydować?

Bez wątpienia wkład kominkowy jest jednym z najważniejszych elementów naszego kominka, nic więc dziwnego, że na rynku dostępne są one w tak wielu wzorach i funkcjach. Dobry wkład kominowy powinien spełniać jednak nie tylko względy bezpieczeństwa, ale także powinien być wykonany jak najbardziej estetycznie. W trakcie zakupu podstawą na którą musisz zwrócić uwagę powinien być jego korpus, moc grzewcza, cena, a także walory wizualne.

Rodzaje wkładów kominkowych

Jeżeli poszukujesz idealnego wkładu kominkowego, to z pewnością zwróciłeś uwagę na trzy najczęściej spotykane rodzaje wkładów: tradycyjne, z płaszczem wodnym, a także kasety kominkowe. Wkłady tradycyjne są najczęściej wybierane, ponieważ są dostępne w wielu kształtach i wielkościach. Dobrze sprawdzają się w większych i mniejszych pomieszczeniach, a poza tym mogą odgrywać rolę dekoracyjną. Warto jednak mieć świadomość, że nie są one w stanie ogrzać dużych powierzchni, czy też całego domu. Taką funkcję spełniają jedynie wkłady z płaszczem wodnym. Cieszą się one coraz większą popularnością, ponieważ spełniają funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także grzewczą. Wyposażone są w instalację obiegu wody, dzięki czemu możemy połączyć je z systemem centralnego ogrzewania, co sprawia, że dzięki niemu możemy mieć także ciepłą wodę. Jest więc to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią wielofunkcyjne rozwiązania. Instalacja obiegu cieplej wody, czyli tak zwany płaszcz wodny, który szybko się nagrzewa. Taki wkład może sprawić, że oprócz ciepła w każdym pomieszczeniu możemy mieć ciepłą wodę. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że płaszcz wodny jest rozwiązaniem bardzo kosztownym. Dlatego też część osób decyduje się na wybór kasety kominkowej, która uzupełnia tradycyjny wkład. Takie rozwiązanie ułatwia szybką i nie kosztowną modernizację naszego kominka.

Klasy wkładów kominkowych

Trzy najczęściej spotykane klasy wkładów kominkowych, to wkłady typu A, B i C. Wkłady typu A spełniają głównie funkcję dekoracyjną. Są pięknie wykończone, nie ogrzeją jednak na długo pomieszczenia. Mogą jednak być rozpalane okazjonalnie. Wkłady typu B są wykorzystywane nieco częściej niż klasy A (czas palenia do 10 godzin), a dodatkowo dostępne są w wielu wzorach do wyboru. Wkłady kominkowe klasy C służą do ogrzewania dużych powierzchni, na przykład całych domów i zapewniają ciepło na dłużej niż 10 godzin. Nie są one jednak już tak bogato zdobione.

Materiał, rozmiar i waga wkładu

Dwa najczęściej spotykane materiały, z których wykonane są wkłady kominkowe to stal lub żeliwo. Żeliwo dłużej się nagrzewa, ale z drugiej strony na dłużej utrzymuje ciepło. Idealnie sprawdzą się one w obudowach cięższych, wykonanych na przykład z kamienia. Wkłady żeliwne są bogato zdobione i pozwalają na zamontowanie oryginalnych drzwiczek i szybek, dzięki czemu nabiera to pięknego charakteru. Będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią stare rozwiązania, a także styl rystykalny, czy klasyczny. Wkłady stalowe z kolei są wykonane z lżejszego materiału, dlatego idealnie sprawdzą się w nowszych kominkach. Wyróżnia je zwykle duża szybka zza której dostrzegamy piękno ognia. Są one także wygodniejsze w obsłudze, ponieważ ich producenci stawiają nie na tradycję, lecz nowocześniejsze rozwiązania. Ich wadę z kolei będzie zdecydowanie wyższa, niż w przypadku wkładów żelaznych, cena.

wkłady kominkowe

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.