Prawidłowe odżywianie dla psów i kotów

Prawidłowe odżywianie dla psów i kotów

Zwierzęta domowe potrzebują ze strony człowieka odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będą rozwijały się prawidłowo. Duży wpływ na samopoczucie i charakter małego zwierzaka mają oczywiście domownicy, którzy kształtują odpowiednie zachowania swojego pupila w zasadzie każdego dnia. Nie należy jednak zapominać, że bardzo ważnym aspektem posiadania zwierzaka domowego jest jego odpowiednie odżywianie. Choć na rynku zoologicznym znajduje się wiele różnorodnych specyfików, trudno wybrać przeciętnemu miłośnikowi zwierząt najlepszą karmę. Przede wszystkim dlatego, że na wybór powinny mieć wpływ różne czynniki, które nie zawsze są niestety brane pod uwagę. Przede wszystkim należy zatem pamiętać o tym, jakiej rasy jest nasze zwierzę. Ten czynnik ma niebagatelne znaczenie w przypadku psów. Warto pamiętać także o wieku czy stanie zdrowia psa lub kota, ponieważ w tym zakresie karma także powinna być dobierana indywidualnie. W zależności od potrzeby czasem w tym aspekcie pomaga oczywiście weterynarz. Warto jednak samemu wiedzieć, która karma w określonym momencie będzie dla naszego zwierzaka najlepszą opcją.

Jedzenie dla kotów – dużo zależy od stanu zdrowia pupila

W przypadku karmy dla kotów sprawa jest nieco skomplikowana, ponieważ właściciel powinien zwracać uwagę przynajmniej na kilka elementów. Przede wszystkim zatem na to, czy kot jest wykastrowany, czy też nie. W pierwszym przypadku – o czym przed zabiegiem kastracji powinien poinformować weterynarz w gabinecie – układ pokarmowy zwierzęcia staje się bardziej wrażliwy i trudniej przyswaja niektóre substancje, na przykład te zawarte w różnego rodzaju puszkach i konserwach nawet tych kierowanych dla kociego pupila. Należy więc po zabiegu zadbać o to, by kot otrzymywał specjalnie przygotowaną karmę dla kastratów, którą można zakupić w prawie każdym sklepie zoologicznym. Małym kotom i starszym kocurom należy podawać karmę miękką czy też mokrą, ponieważ zwierzaki w tym wieku mogą mieć problem z gryzieniem suchej karmy. Okazuje się także, że bardzo niezdrowe jest karmienie kotów resztkami z naszego stołu, o które – niestety – pupile z powodzeniem proszą swoich właścicieli.

Jedzenie dla psów – pokarm wybieramy w zależności od rasy, wieku i stanu zdrowia

Podobnie jak w przypadku kotów podawana karma w przypadku psów może zależeć od wieku. Małe psy powinny dla przykładu dostawać jedzenie bogate w witaminy i substancje odżywcze odpowiedzialne za rozwój. Na szczęście na rynku można dość łatwo takie pokarmy zakupić. Początkowo małym pupilom warto rozdrabniać suchą karmę lub rozmiękczać ją w ciepłej, przegotowanej wodzie. Podobnie działania są wskazane w przypadku starszego psa. Karma powinna zależeć także od stanu zdrowia pupila. W tym przypadku warto skonsultować się jednak z weterynarzem, gdyż ten posiada największe kompetencje, by polecić odpowiednią karmę w zależności od tego, co naszemu psiemu przyjacielowi dolega. Okazuje się, że karma powinna być nawet dobierana z uwzględnieniem rasy psa. Dlaczego? W zależności od wielkości zapotrzebowanie na pewne elementy odżywcze oraz witaminy może być większe lub mniejsze.

Jedzenie dla zwierząt – w jaki sposób może być formą nagrody

sklep zoologicznyPokarm nie tylko zaspokaja podstawowe potrzeby zwierzaków, ale może być także formą nagrody. W jaki sposób? Okazuje się, że różnego rodzaju przysmaki oferowane na rynku, takie jak kości, puszki i konserwy, sprawdzają się idealnie w przypadku tresury. Częściej mowa oczywiście o psach, jednakże równie dobrze taki układ właściciel może próbować zawrzeć ze swoim kotem. Na rynku można dzisiaj znaleźć naprawdę różnorodną ilość różnego rodzaju przysmaków. Nierzadko są one dla zwierzaków nie tylko smaczne, ale przyciągają wzrok właściciela w sklepie zoologicznym estetycznym i niemalże smakowitym wyglądem.

Warto pamiętać, że rynek zoologiczny jest otwarty na potrzeby klienta, dlatego oferowana karma nierzadko spełnia najwyższe normy w kontekście dostarczania zwierzakom domowym odpowiedniej ilości witamin, energii oraz najważniejszych substancji odżywczych. Warto jednak pamiętać, że w zależności od czynników takich jak rasa zwierzęcia, jego wiek czy wreszcie stan zdrowia dobierany pokarm powinien być nierzadko konsultowany z weterynarzem. Przede wszystkim po to, by ustalić odpowiednią dietę dla zwierzaka oraz wybrać odpowiedni pokarm. W wielu przypadkach sprawa jest dość prosta, a zwierzak może otrzymywać najpowszechniejszy pokarm oferowany na rynku przez wielu producentów. Jednakże w przypadkach kotów kastrowanych czy w przypadkach małych kotów i psów odżywianie staje się bardziej skomplikowane i każdy właściciel powinien o tym wiedzieć. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że przysmaki dla psów i kotów, takie jak kości, różnego rodzaju chrupki i krążki mięsne to dzisiaj innowacje na rynku, z których można śmiało korzystać. Czasami pupil zasługuje na ulubiony przysmak, a ten ostatni pozwala właścicielowi odpowiednio nagrodzić przyjaciela, na przykład w czasie tresury.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.