Tapety z włókna szklanego – zastosowanie i specyfika

Tapety z włókna szklanego – zastosowanie i specyfika

Moda dotycząca aranżacji wnętrz zmienia się w ostatnich latach równie często jak moda związana z kolekcją ubrań czy dodatków na każdy sezon. Od jakiegoś czasu można z całą pewnością zauważyć, że w polskich domach ponownie goszczą tapety, które – co warto podkreślić – przez ostatnią dekadę całkowicie zniknęły z pola widzenia. Z czym zatem związany jest ich wielki powrót? Okazuje się, że w dużej mierze jest to zasługa producentów, którzy przy pomocy nowych rozwiązań połączyli solidność wykonania z estetyką wyglądu poszczególnych tapet oferowanych na rynku. Wydaje się, że prym w tym zakresie wiedzie tak zwana tapeta z włókna szklanego, która – nieco paradoksalnie – znana jest w niektórych środowiskach od dawien dawna. Na czym polega fenomen tapet z włókna szklanego oraz gdzie możemy je spotkać?

Zastosowanie tapet z włókna szklanego w przestrzeniach użytkowych – gdzie można je znaleźć

Okazuje się, tapety z włókna szklanego są wykorzystywane w niektórych miejscach od lat. Mowa między innymi o obiektach takich jak różnego rodzaju muzea, instytucje, restauracje czy nawet szkoły i punkty medyczne oraz handlowe. Należy jednak podkreślić, że jeszcze do niedawna były to produkty znacznie odbiegające od standardów tych dzisiejszych, oferowanych na rynku przez producentów związanych z produkcją materiałów wykończeniowych. Wcześniej używano więc tapet z włókna szklanego głównie ze względu na trwałość. Dziś do tej zalety dochodzą również szeroko pojęte względy estetyczne. To właśnie dlatego wspomniane materiały stają się coraz bardziej popularne nie tylko w przestrzeniach, które stawiają na jakość i solidność, ale także w takich miejscach, dla których w dużej mierze liczy się estetyka zaaranżowanych [pomieszczeń. Warto wspomnieć chociażby o domach i mieszkaniach, chociaż z powodzeniem tapety z włókna szklanego stosowane są przy urządzaniu różnego rodzaju galerii sztuk pięknych czy wspomnianych wcześniej lokali gastronomicznych.

Podstawowe zalety tapety z włókna szklanego – o czym warto wspomnieć

Zalety tapet z włókna szklanego z pewnością przekonają do siebie nawet największego wroga tapet. Przede wszystkim dlatego, że tapeta z włókna szklanego wcale nie musi wyglądać jak tapeta, o której zazwyczaj myślimy przywołując to pojęcie. W ofercie sklepów można znaleźć takie produkty, które są całkowicie gładkie i jednocześnie bardzo łatwe w montażu. Z pewnością warto odpowiedzieć w tym momencie na jedno pytanie – jeśli nie widać, że tapeta jest tapetą, po co przyklejać ją na ścianę? Odpowiedź jest bardzo prosta i wiąże się ze specyfiką tapet z włókna szklanego. Te ostatnie używane są często w miejscach, w których na ścianach znajdują się pęknięcia i różnego rodzaju nierówności, z którymi nie można sobie poradzić. Pomalowana ściana nadal razić będzie mieszkańców czy osoby przebywają w danym pomieszczeniu. Z kolei tapeta z włókna szklanego nie pozostawi śladu po ewentualnych niedoskonałościach. Co więcej, można ją pomalować na dowolny kolor. Zaletą tapety z włókna szklanego z pewnością jest także wspomniana już nieco wcześniej trwałość i wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Tapeta zakupiona od dobrego producenta może przetrwać na naszej ścianie nawet pół wieku. Materiały, z których produkt jest dzisiaj wykonywany nie są w żadnym stopniu toksyczne, dlatego sprzyjają ekologicznemu trybowi życia.

Tapety z włókna szklanego w polskich domach – gdzie Polacy kładą wspomniane materiały

oto styl poznańWspomniana solidność i trwałość zachęca do tego, by tapety z włókna szklanego kłaść na przykład w pokojach dziecięcych. Te ostatnie nierzadko narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia, ponieważ dzieci – czego trudno im zabronić – wyładowując swoją energię nierzadko przysłowiowo rzecz ujmując z impetem wpadają na ściany pozostawiając tam obtarcia, zabrudzenia czy nawet wgniecenia. Jeśli chodzi o zabrudzenia, warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, która chyba nie została wcześniej poruszona. Mowa oczywiście o możliwości ścierania zabrudzeń z tapety wykonanej z włókna szklanego. Nierzadko tego rodzaju materiały są również wodoodporne, dlatego z powodzeniem coraz częściej montuje się je w kuchniach, aneksach kuchennych czy nawet łazienkach. Dzięki nowoczesnym wzorom często mieszkańcy domu decydują się na położenie tapety z włókna szklanego w najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniu domowym, czyli oczywiście w salonie. Nierzadko produkt zdobi również wnętrza sypialne. Wydaje się, że na dobrą sprawę można go więc spotkać w zasadzie w każdym pomieszczeniu domowego użytku. Na szczęście nie trzeba w tym zakresie pozostać monotematycznym, ponieważ na rynku znajduje się wiele propozycji tapet z włókna szklanego. W takim przypadku każde pomieszczenie może wyglądać zupełnie inaczej, ale jednocześnie jakoś koegzystować z pozostałymi (na przykład pod względem kolorystycznym).

Kupno tapety z włókna szklanego – strony internetowe pozwalają sprawdzić oferty

Tapety z włókna szklanego stają się dzisiaj coraz bardziej popularne. Nie ma więc niczego dziwnego w tym, że każdy producent zajmujący się materiałami wykończeniowymi ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów tego rodzaju. Dzięki stronom internetowym firm zajmujących się dystrybucją tapet, można nie wychodząc z domu sprawdzać propozycje określonych firm. Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat oferta proponowana przez spółki znacznie się zwiększyła. Wbrew pozorom nie do końca jest to zaleta, ponieważ spośród wielu produktów trudno wybrać ten, który podoba się nam najbardziej.

Dzięki wielu zaletom, tapety z włókna szklanego wiodą dzisiaj prym na rynku działającym w branży wykończeniowej. Wydaje się, że przez jakiś czas to właśnie tego rodzaju produkty będą podczas remontów wybierane najczęściej. Zarówno jeśli chodzi o domy jednorodzinne, mieszkania czy nowoczesne biurowce. Podobnie jest zresztą z różnymi powierzchniami użytkowymi, w których w dużej mierze liczy się nie tylko estetyka, ale także wytrzymałość i funkcjonalność wspomnianych wcześniej tapet z włókna szklanego.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.