Torebki skórzane – vintage czy nowoczesność?

Torebki skórzane – vintage czy nowoczesność?

Skórzane wyroby od zawsze były w cenie, ponieważ ich trwałość oraz oryginalność od lat przemawia do damskiej części konsumentów – nie tylko polskich, ale także zagranicznych. Nic więc dziwnego, że przynajmniej znaczna część dodatków dla kobiet produkowana jest właśnie ze skóry. Wydaje się jednak, że choć materiał produkcyjny pozostaje ten sam, na rynku można znaleźć bardzo dużo różnorodnych odmian torebek. Jedne przypadają do gustu eleganckim paniom, inne z kolei cieszą się uznaniem kilkunastoletnich dziewczyn dopiero szukających swojego stylu i odniesienia do modowego świata, który nota bene towarzyszy nam w dobie dwudziestego pierwszego wieku na każdym kroku. Najczęściej kupowanymi torebkami ze skóry są gadżety oscylujące wokół dwóch stylów. Pierwszy to tak zwany styl vintage, który od jakiegoś czasu odzwierciedla się także w sztuce ubierania czy dekorowania wnętrz. Opozycją dla vintage stał się tak zwany styl nowoczesny, którego tak naprawdę chyba nikt nie jest w stanie dokładnie określić.

Styl vintage – pochodzenie i powód popularności

Młode osoby ubierające się w stylu vintage często nie mają bladego pojęcia o tym, skąd wspomniany trend w ogóle się wywodzi. Natomiast okazuje się, że pierwotnie termin vintage oznaczał ni mniej, ni więcej po prostu styl w kulturze i sztuce. W środowisku modowym vintage pojawił się w okolicach dziewiętnastego wieku, by potem na wiele lat przynajmniej w świadomości polskiego społeczeństwa zostać zapomniany. Vintage to inaczej wszystko to, co pochodzi z innej epoki. Nierzadko mowa tutaj nie tylko o jednym okresie, a raczej o łączeniu różnorodnych stylów – często bardzo od siebie odbiegających. Gdzie jednak znajduje się granica pomiędzy tym co vintage a tym co po prostu stare? Najczęściej niemodnie jest ubierać się w to, co wiodło prym kilkanaście lat wcześniej. Dla przykładu – ubrania i dodatki z lat dziewięćdziesiątych XX wieku są dzisiaj niemodne i nierzadko bardzo kiczowate. Jednakże już moda z lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia uchodzić będzie za styl vintage. Wydaje się, że granica za jakiś czas się przesunie i lata 90., a raczej moda z tego okresu także będzie dla młodych ludzi w cenie. Jeśli chodzi o same gadżety, prym z pewnością wiodą wspomniane w tytule i wstępie torebki skórzane vintage. W sieci możemy znaleźć nawet sklepy online, które zajmują się sprzedażą torebek wykonanych stricte w stylu vintage. W internecieznajdziemy wiele takich sklepów, które nota bene cieszą się niemalejącą popularnością nie tylko wśród ludzi młodych, ale także w środowisku dojrzałych kobiet. Warto zaznaczyć, że osoby lubiące styl vintage charakteryzują się nierzadko niezwykłą indywidualnością oraz kreatywnością. Należy bowiem mieć pewne wyczucie stylu, by w efekcie końcowym zamiast modnego ubierania nie otrzymać zgoła odmiennego efektu, opartego na mylnych przeczuciach, radach, informacjach czy przekonaniach.

Styl nowoczesny – jak wyznaczyć cechy główne

vintageKażdy styl opierający się na współczesności niepozbawiony jest pewnego rodzaju ograniczoności. Ta ostatnia związana jest z tym, że trudno patrzeć nam na jakieś zjawisko przez pryzmat współczesnych dziejów. Taka sytuacja w każdej epoce była i zapewne będzie powtarzana do skutku. Wydaje się bowiem, że pewne rzeczy najlepiej nazywać, określać czy charakteryzować z perspektywy minionego czasu. Warto wspomnieć chociażby o epokach literackich, które zazwyczaj nazywano po upływie przynajmniej kilkudziesięciu lat. Podobnie jest zresztą z samą modą. Style retro czy vintage odnoszą się dzisiaj do tego, co przeszłe i minione. Jakby jednak nie było z pewnością można jednak wskazać, które torebki skórzane odznaczają się dzisiaj pewnego rodzaju nowoczesnością. Można przy tym wspomnieć na przykład o przezroczystych torebkach wykonanych z plastiku, które parę lat temu odbiły się głośnym echem w środowisku modowym. Przez pewien okres panie żyjące w różnych częściach globu paradowały po ulicach z przezroczystymi torebkami pod ręką. W ostatnim czasie wyznacznikiem tego co nowoczesne stały się z kolei torby ekologiczne wykonane najczęściej z substancji przypominających len i inne podobne jemu włókna. Być może za jakiś czas na rynku pojawią się kolejne pomysły na to, jak wzbogacić branżę modową z zakresie nowoczesnego stylu. Różnorodność wyznaczników tego ostatniego z pewnością sprawi, że za kilkadziesiąt lat społeczeństwo będzie miało twardy orzech do zgryzienia, jeśli chodzi o nazwanie stylu dziś skrzętnie nazywanego po prostu nowoczesnością.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby skomentować.